Optymalizacja to przede wszystkim działania poprawiające wzrost wydajności nawet do kilkuset procent w porównaniu ze stanem zastałym.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że sprzęt IT nie pracuje przez cały okres swojej użyteczności na tym samym poziomie. Podczas eksploatacji sprzętu wraz z oprogramowaniem nieustannie wzrasta ilość danych, nadpisują się nowe moduły, a także rozbudowuje się jego funkcjonalność. Warto dodać, że firmy tworzące oprogramowania czy aplikacje wspomagające funkcjonowanie przedsiębiorstw projektują je szablonowo – uniwersalnie, zarówno do wykorzystania przez małe jak i duże biznesy. Jest to o tyle wygodne dla twórców, że mają gotowy produkt do sprzedaży dla użytkownika, jednakże dla firm korzystanie z tego ogólnego rozwiązania, nie zawsze jest optymalne. Branże różnią się od siebie ilością generowanych danych, systemem pracy oraz jej charakterem. Kiedy pracujemy na źle dobranym i nieoptymalnym sprzęcie oraz oprogramowaniu to możemy stracić naprawdę wiele.


Po pierwsze – czas. Zbyt długo trwające procesy zmniejszają produktywność, co powoduje przestoje w pracy i mniejszą wydajną zasobów ludzkich.

Po drugie – klient. W obecnych czasach klient jest bardzo wymagający, ponieważ praktycznie każda branża ma dobrze rozwiniętą konkurencję, także jeśli pracujemy na wolnym sprzęcie – posiadamy wolną obsługę klienta – zagraża nam szybka jego utrata.
Po trzecie – można napotkać utrudnienia przy korzystaniu z funkcji raportowania oraz na powolnego tworzenia prognoz, które wpływają na decyzje podejmowane w firmie, co spowolnione może negatywnie odnieść się do rozwoju przedsiębiorstwa.
Rozwiązaniem, które w tym przypadku zwraca się pomimo inwestycji jest optymalizacja sprzętu i oprogramowania.

Optymalizacja to przede wszystkim działania poprawiające wzrost wydajności nawet do kilkuset procent w porównaniu ze stanem zastałym. Inwestowanie w sprawniejsze funkcjonowanie sprzętów i oprogramowania to duża oszczędność firmowych pieniędzy, gdyż koszt optymalizacji jest dużo niższy od zakupu nowego sprzętu, instalacji nowego oprogramowania i nauki korzystania z tych nabytych zasobów. W rocznym rozrachunku można zanotować zysk a nie stratę. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że optymalizacja przynosi niesamowicie szybkie efekty. Już po kilku, maksymalnie kilkunastu dniach widać wzrost wydajności. Co ważne podczas prowadzenia przedsiębiorstwa, że optymalizacja nie powoduje przestoju w firmie jaki powstaje w przypadku wymiany sprzętu i oprogramowania na nowy, co może się stać nawet wtedy gdy ulegnie przegrzaniu, albo uszkodzeniu.

Pamiętaj, że optymalizacja nie jest procesem przypadkowym. Nikt nie wdroży nowych rozwiązań tylko dlatego, że pojawiły się one na rynku, są nowoczesne czy modne. Wszelkie działania są wnikliwie analizowane przez zespół wykwalifikowanych fachowców. Na początku potrzebny jest audyt, który daje zarys problemu, pomaga go wychwycić i zdiagnozować. Każda firma jest traktowana indywidualnie. Dopiero po tym planuje się wszelkie działania i wybiera najkorzystniejsze opcje np. poprzez konkurs ofert, a dopiero na końcu następuje całkowite wdrożenie.

Kiedy odczuwasz, że różne operacje na twoim sprzęcie czy oprogramowaniu trwają dłużej niż minutę lub przez ponad rok nie było tworzonej optymalizacji, to twój sprzęt prawdopodobnie stracił na swojej wydajności. Zadbaj o optymalizację. To pewna korzyść dla Ciebie i twojego przedsiębiorstwa.