Już wiesz dlaczego backup jest tak ważny?

Jesteś przedsiębiorcą. Każdego dnia tworzysz, odbierasz i przesyłasz mnóstwo danych, które definiują Ciebie i twoją firmę. Zapewne niektóre informacje są tak mało istotne, że wracając do nich po roku, mógłbyś kompletnie nie pamiętać ich znaczenia i wartości. Są jednak dane, które powinieneś otoczyć szczególną uwagą i bezpieczeństwem przed ich utratą – wiesz zapewne, które z nich są dla Ciebie najważniejsze. W dobie cyfryzacji, gdzie rozwiązań technologicznych ułatwiających twoją pracę jest tysiące, tyle samo albo i więcej czeka niebezpieczeństw. Na szczególną uwagę zasługują oprogramowania wirusowe typu ransomware. Ich atak może spowodować ogromne straty dla twojego przedsiębiorstwa, często tak wielkie, że nie sposób będzie je odbudować, a próby ich odzyskania mogą być naprawdę bardzo kosztowne. Ransomware działają na zasadzie szyfrowania informacji, a klucz do szyfru posiada tylko osoba infekująca twoje urządzenia lub sieć. Aby uzyskać klucz musisz zapłacić okup, tylko czy mimo opłaty uwierzysz przestępcy, że nie naruszył nic w strukturze twoich najważniejszych danych lub rzeczywiście odzyskasz do nich dostęp?


Myślisz, że ataki ransomware Ciebie nie dotyczą? Coraz więcej mikroprzedsiębiorstw jest narażonych na szkodliwe działania wirusowych oprogramowań. Niektórym atakom hakerów towarzyszy faktyczna chęć posiadania twoich danych u siebie, a niektórzy liczą na szybki zarobek w postaci okupu za odszyfrowanie informacji.

Sumy jakie towarzyszą odzyskiwaniu zaszyfrowanych danych liczy się od kilku tysięcy do kilku milionów złotych – nie tylko dlatego, że tyle „życzą” sobie przestępcy, ale również postój w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa może być niesamowicie kosztowny, zwłaszcza kiedy wraz z utratą twoich danych, będą odchodzili również klienci.
Ochroną dla Ciebie i dla twoich klientów jest fachowy i prawidłowo wykonany backup danych. Powinieneś wiedzieć, że w zależności od prowadzonej przez Ciebie działalności, koszt backupu może być kilkanaście razy tańszy, niż odzyskanie dostępu do swoich danych w sytuacji kryzysowej. Backup to kopia, która pomoże Ci odtworzyć bądź przywrócić oryginalną zawartość twoich dysków w różnych przypadkach – awarii, uszkodzenia, kradzieży czy wspomnianego wcześniej zainfekowania ransomware. Ważne jest także zrozumienie, że tworzenie backupu to nie archiwizacja danych.

Już wiesz dlaczego backup jest tak ważny? Wiesz ile możesz dzięki niemu zyskać? Zdecydowanie bezcenne jest poczucie bezpieczeństwa związanego z zarządzaniem przedsiębiorstwem.

W zależności od rodzaju prowadzonego przez Ciebie przedsiębiorstwa możesz wybrać jeden z trzech głównych modeli backupowej kopii danych.
Kopia pełna – jest to kopia podstawowa, która dokładnie dubluje twoje dane jeden do jednego. Jest dostępna w takiej formie jak twoja oryginalna baza danych. Kopia różnicowa – tu nie kopiujemy danych jeden do jednego a zapisujemy różnicę danych jaka powstała po zapisaniu najnowszej pełnej kopii. Kopia przyrostowa – najprościej mówiąc jest to nadpisywanie danych. Dodajemy do obecnej kopii tylko te informacje, które doszły od czasu poprzedniego zapisu. Backup to najlepsze zabezpieczenie dla twoich danych i dla twojego przedsiębiorstwa. Jeśli już wiesz, że backup to coś czego potrzebujesz, a nurtują Cię sprawy techniczne, skontaktuj się z naszym specjalistą.